Projekt
Publiczna Szkoła Podstawowa w Woli Blakowej otrzymała dofinansowanie z programu „mPotęga” Fundacji mBanku na realizację własnego projektu. Został on wybrany spośród 771 zgłoszonych projektów do otrzymania grantu. „mPotęga” to program grantowy, który popularyzuje matematykę wśród uczniów i zachęca nauczycieli, rodziców i pasjonatów matematyki do przezwyciężenia rutyny i schematów w nauczaniu tego przedmiotu. W ramach projektu uczniowie od września do grudnia mogli poszerzać i rozwijać swoje umiejętności matematyczne, biorąc udział w różnych warsztatach, a także wycieczce do Krakowa.

 

Warsztaty były prowadzone m.in. przez przedstawiciela biura podróży, który opowiedział uczniom o zastosowaniu matematyki w życiu codziennym, przez panią architekt, która pokazała jak ważna jest matematyka w architekturze, przez geodetów, którzy zaprezentowali działanie sprzętów, z którymi na co dzień pracują. Podczas spotkania z geodetami uczniowie mogli samodzielnie wykonać pomiar geodezyjny. Kolejne zajęcia zorganizowano w sklepie. Uczniowie poznali tam specyfikę obsługi kasy fiskalnej i działanie wagi oraz mogli sami sprzedać i zważyć produkty. W ramach projektu uczniowie tworzyli również origami, układając różne kompozycje z papieru utrwalali własności figur geometrycznych, uczyli się logicznego myślenia i rozwijali wyobraźnię przestrzenną. Dla utrwalenia wiedzy o geometrii uczniowie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich piekli pierniczki w kształcie figur geometrycznych. Uczniowie brali także udział w akcji "VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia", w ramach której wykonywali plakaty, utrwalili tabliczkę mnożenia oraz zmierzyli się z łamigłówkami.

 

Dzięki dofinansowaniu uczniowie klas IV-VII pojechali na wycieczkę do Krakowa. Młodzi matematycy uczestniczyli w lekcji matematyki pt. „Wielościany” i obejrzeli wystawę interaktywną w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mogli tam podziwiać i dotykać różnego rodzaju niezwykłych przedmiotów. Kolejnym etapem wycieczki była "żywa" lekcja fizyki w Ogrodzie Doświadczeń, podczas której uczniowie samodzielnie przeprowadzili doświadczenia z różnych działów fizyki, zobaczyli wiele urządzeń, które udowadniają wiele praw panujących w dziedzinach mechaniki, akustyki, optyki, magnetyzmu i hydrostatyki. Następną atrakcją było zwiedzanie wystawy “Wokół koła” oraz wystawy “P jak Paradoks Opowieść o Fiacie 125p” w Muzeum Inżynierii Miejskiej.

 

W trakcie realizacji projektu zorganizowano także konkurs plastyczny pt. „Figury Wokół Nas” oraz konkurs polegający na wykonaniu wspólnie z rodzicami makiety przedstawiającej miasto, dom lub pokój.

 

Głównym celem projektu było zwiększenie zainteresowania matematyką oraz pokazanie jej z innego punktu widzenia niż zajęcia w szkolnej klasie. Szkoła dzięki pozyskaniu dofinansowania z programu „mPotęga” Fundacji mBanku oprócz prowadzonych warsztatów i wyjazdu do Krakowa wzbogaciła się również o nowe pomoce dydaktyczne, przy użyciu których poznawanie matematyki będzie ciekawsze.

 0


Rejestr zmian
Opublikował w BIP Michał Waloch 2017-12-19 12:36:14
Wytworzył
Ostatnia aktualizacja Michał Waloch 2017-12-19 12:38:05
 
 
rejestr zmian Liczba odwiedzin: 1440