Projekt „Kocham to nasze zacisze – Brudzice: mała Ojczyzna”


Dnia 29 września 2018 r. w Sali OSP w Brudzicach odbył się wieczorek poetycki zorganizowany przez grupę nieformalną „Razem dla Szkoły”, w skład której weszli przedstawiciele nauczycieli, rodziców oraz druhów OSP w Brudzicach. Jego celem było podsumowanie projektu zatytułowanego „Kocham to nasze zacisze – Brudzice: mała Ojczyzna”. Realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki Programowi „Mikrogranty na realizację inicjatyw lokalnych. Gmina Lgota Wielka 2018”.

Myślą przewodnią całego projektu była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na podsumowanie przybyła liczna grupa mieszkańców (107 osób reprezentujących różne grupy wiekowe). Na wstępie wyświetlona została prezentacja zatytułowana „Kocham to nasze zacisze”, przygotowana przez uczniów, absolwentów, w oparciu o wspomnienia i materiały przekazane przez mieszkańców wioski. Następnie dzieci z PSP w Brudzicach zaprezentowały część artystyczną opowiadającą o drodze Polski do niepodległości. Śpiewały pieśni patriotyczne i zachęcały do wspólnego śpiewania obecnych gości. Kolejnym punktem programu było Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” oraz wywiad ucznia klasy VII ze swoim pradziadkiem. Następnie absolwent szkoły opowiedział w ciekawy i zajmujący sposób o posiadanych przez siebie zbiorach historycznych. Dzieciaki z klas młodszych PSP w Brudzicach zaprezentowały dwa tańce ludowe. Na koniec odbyła się degustacja placków ziemniaczanych oraz żurku przygotowanego wcześniej przez przedstawicielki różnych pokoleń z miejscowości Brudzice.

Realizacja projektu zakładała stworzenie dla lokalnej społeczności czegoś, co opowie o jej historii, nawiązując również do współczesności. Pozwoliła zintegrować się różnym pokoleniom. Podkreśliła ważną dla wszystkich rocznicę: stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.
Rejestr zmian
Opublikował w BIP Michał Waloch 2018-10-10 13:42:34
Wytworzył
Ostatnia aktualizacja Michał Waloch 2018-10-17 09:13:39
 
 
rejestr zmian Liczba odwiedzin: 1252